Witamy w Salon lamp Wałcz
Tel.: 602 588 612

Sposób na perfekcyjne oświetlenie domu? Wcielenie w życie zasady czterech uzupełniających się „warstw”. Jak to zrobić?

Od ambientu do detali

System polega na połączeniu kilku niezależnych źródeł światła, zaczynając od oświetlenia głównego, a kończąc na dekoracyjnych dodatkach. Dzięki temu można zadbać o nastrój danego miejsca domu, prawidłowe doświetlenie przestrzeni roboczych, uwypuklenie wybranych elementów wnętrza i dekoracyjne aspekty samych źródeł światła.

Oświetlenie główne

To podstawowa „warstwa”, od której rozpoczyna się tworzenie całości. Dzięki niej w pomieszczeniu jest wystarczająco jasno, by nie potykać się o meble. Do tego światło powinno wywoływać pożądany nastrój – przytulne ciepło w salonie czy sypialni lub wzrost produktywności w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy.
Do osiągnięcia zamierzonego efektu można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj źródeł światła, chociaż najlepiej sprawdzają się te, które produkują światło miękkie i rozproszone. Nie można zapominać o tym, jak ważną rolę pełni światło naturalne. Żarówki są jedynie uzupełnieniem i substytutem słońca, a nic nie zastąpi dużych okien doświetlających pomieszczenie.

Oświetlenie zadaniowe

Drugim elementem są punktowe źródła światła, które okazują się niezbędne w miejscach takich jak kuchnia czy pracownia. Mają one ułatwić codzienne czynności, rzucając światło dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne – zaczynając od lampek do czytania, przez karnisze doświetlające lustro w łazience do taśm LED doświetlających kuchenny blat. Ich efektywność zależy od odpowiedniego doboru mocy i montażu, który zminimalizuje powstawanie cieni.

Oświetleniowe akcenty

Gdy zadbamy już o podstawy, czas skupić się na dodatkach. Pierwszym przystankiem jest iluminacja niektórych elementów wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzają się w tym celu diody LED, które można wykorzystać do oświetlenia obrazów, rodzinnych zdjęć, rzeźb… Warto pamiętać o tym, że tego typu punkty muszą wybijać się na tle oświetlenia głównego, co wymaga zastosowania przynajmniej trzykrotnie wydajniejszej iluminacji.

Oświetlenie dekoracyjne

Na koniec można uzupełnić wystrój o źródła światła, które same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną, wybierając z setek dostępnych możliwości. Niektóre lampy fascynują kształtem i użytymi materiałami, inne rzucają cienie układające się w ciekawe wzory… Dobrze wybrany dodatek może nadać charakter pomieszczeniu i stanowić perfekcyjne uzupełnienie całości. Warto jednak pamiętać, że większość lamp dekoracyjnych nie dorównuje funkcjonalnością „zwyczajnym” rozwiązaniom. Stąd potrzeba stosowania kilku warstw dla najlepszego efektu końcowego.

zdjęcie: pexels.com