Witamy w Salon lamp Wałcz
Tel.: 602 588 612

Sposób na perfekcyjne oświetlenie domu? Wcielenie w życie zasady czterech uzupełniających się „warstw”. Jak to zrobić?

Od ambientu do detali

System polega na połączeniu kilku niezależnych źródeł światła, zaczynając od oświetlenia głównego, a kończąc na dekoracyjnych dodatkach. Dzięki temu można zadbać o nastrój danego miejsca domu, prawidłowe doświetlenie przestrzeni roboczych, uwypuklenie wybranych elementów wnętrza i dekoracyjne aspekty samych źródeł światła.

Oświetlenie główne

To podstawowa „warstwa”, od której rozpoczyna się tworzenie całości. Dzięki niej w pomieszczeniu jest wystarczająco jasno, by nie potykać się o meble. Do tego światło powinno wywoływać pożądany nastrój – przytulne ciepło w salonie czy sypialni lub wzrost produktywności w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy.
Do osiągnięcia zamierzonego efektu można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj źródeł światła, chociaż najlepiej sprawdzają się te, które produkują światło miękkie i rozproszone. Nie można zapominać o tym, jak ważną rolę pełni światło naturalne. Żarówki są jedynie uzupełnieniem i substytutem słońca, a nic nie zastąpi dużych okien doświetlających pomieszczenie.

Oświetlenie zadaniowe

Drugim elementem są punktowe źródła światła, które okazują się niezbędne w miejscach takich jak kuchnia czy pracownia. Mają one ułatwić codzienne czynności, rzucając światło dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne – zaczynając od lampek do czytania, przez karnisze doświetlające lustro w łazience do taśm LED doświetlających kuchenny blat. Ich efektywność zależy od odpowiedniego doboru mocy i montażu, który zminimalizuje powstawanie cieni.

Oświetleniowe akcenty

Gdy zadbamy już o podstawy, czas skupić się na dodatkach. Pierwszym przystankiem jest iluminacja niektórych elementów wystroju wnętrza. Świetnie sprawdzają się w tym celu diody LED, które można wykorzystać do oświetlenia obrazów, rodzinnych zdjęć, rzeźb… Warto pamiętać o tym, że tego typu punkty muszą wybijać się na tle oświetlenia głównego, co wymaga zastosowania przynajmniej trzykrotnie wydajniejszej iluminacji.

Oświetlenie dekoracyjne

Na koniec można uzupełnić wystrój o źródła światła, które same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną, wybierając z setek dostępnych możliwości. Niektóre lampy fascynują kształtem i użytymi materiałami, inne rzucają cienie układające się w ciekawe wzory… Dobrze wybrany dodatek może nadać charakter pomieszczeniu i stanowić perfekcyjne uzupełnienie całości. Warto jednak pamiętać, że większość lamp dekoracyjnych nie dorównuje funkcjonalnością „zwyczajnym” rozwiązaniom. Stąd potrzeba stosowania kilku warstw dla najlepszego efektu końcowego.

zdjęcie: pexels.com
Promienniki nazywane są także potocznie kwokami, których zadaniem jest nie tylko światło, ale także energia cieplna. Promiennik podczerwieni stwarza komfort cieplny podobny do takiego, jaki daje słońce. Stanowi doskonałe źródło energii w hodowli trzody chlewnej i kurcząt. Ponadto ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczo-przetwórczym, lakiernictwie, drukarstwie, przemyśle skórzanym. Wysoka trwałość tych urządzeń pozwala na pracę 3000h. Nie w każdym sklepie można otrzymać ten produkt, ale dobre salony lamp, powinny mieć je także w swoim asortymencie.

Diody LED oferują szereg zalet, a w niektórych warunkach sprawdzą się znacznie lepiej niż „zwyczajne” żarówki. Przekonaj się, dlaczego warto uzupełnić oświetlenie w domu lub firmie o listwy LED.