Witamy w Salon lamp Wałcz
Tel.: 602 588 612

Zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia jest równie ważne, co wybranie najlepszych materiałów wykończeniowych. Warto podzielić pomieszczenie na strefy światła, biorąc pod uwagę walory użytkowe i estetyczne. W każdej łazience można wyróżnić przynajmniej trzy takie strefy.

Oświetlenie sufitowe

Niezależnie od tego, czy łazienka ma dostęp do słońca, górne oświetlenie jest w zasadzie niezbędne. Wprawdzie może ono optycznie obniżyć pomieszczenie, ale przydaje się podczas sprzątania i w trakcie codziennej toalety. Popularne lampy plafonowe są obecnie zastępowane wpustami led, które charakteryzują się barwą zbliżoną do światła dziennego i świetnie współgrają z nowoczesnym wnętrzem. Światło ogólne powinno być równomiernie rozproszone i nie generować kontrastów i cieni. Sprawdzi się tutaj zarówno kilka opraw na suficie jak i – przy wysokim pomieszczeniu – podwieszany sufit, w którym zostanie zamontowane oświetlenie.

Nie zapomnij o lustrze

Centralnym punktem każdej łazienki jest umywalka i zawieszone nad nią lustro. Niezależnie od tego, czy chodzi o golenie w przypadku mężczyzn, czy makijaż w przypadku kobiet, brak wydajnego oświetlenia sprawi, że codzienne czynności staną się koszmarem. Ważna jest nie tylko moc, ale też prawidłowe rozmieszczenie źródeł światła. Ideał to dwie lampy po obu stronach lustra, na wysokości twarzy. Dobrze sprawdzają się kinkiety i oprawy liniowe. Gdy lustro jest szerokie, lepiej umieścić źródła światła – jedno długie lub kilka punktowych – ponad nim. Ważne, by światło było rozproszone i nie padało bezpośrednio na powierzchnię lustra – inaczej może oślepiać i przeszkadzać, zamiast pomagać.

Istotne drobiazgi

Coraz częściej praktykuje się montaż dodatkowego oświetlenia w strefie kąpielowej – szczególnie wtedy, gdy jest ona oddzielona od reszty łazienki. Obwód świetlny przy wannie lub prysznicu będzie miał nie tylko walory użytkowe, ale też dekoracyjne. Światło o odpowiedniej barwie i natężeniu może zbudować odpowiedni nastrój i ułatwić relaks po ciężkim dniu. Elementami dekoracyjnymi staną się również klimatyczne oświetlone wnęki, taśmy LED w zabudowach czy podświetlane strumienie wody.

Wydajnie i bezpiecznie

Ze względu na wysoką wilgotność i potencjalny kontakt z wodą, w niektórych miejscach zaleca się stosowanie bezpiecznego napięcia 12V. Z tego powodu świetnym rozwiązaniem okazują się diody LED. Warto pamiętać też o tym, by rozplanować oświetlenie (a także rozkład gniazdek) jak najwcześniej, dzięki czemu uniknie się późniejszych przeróbek. Przepisy wymagają stosowanie przewodów trzyżyłowych (3x2,5mm2 dla gniazd i 3x1,5mm2 dla oświetlenia). Nie zaleca się stosowania lamp wolnostojących, stołowych lub na wysięgnikach. Lepiej unikać też kolorowych, przyciemniających opraw, szczególnie wtedy, gdy łazienka wykończona jest za pomocą ciemnych materiałów pochłaniających więcej światła.